ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
Η ΠΦΠΟ παρευρέθη στην παρουσίαση της Ελληνικής Ορνιθολογικής Εταιρείας.
Την Τετάρτη 6 Ιουλίου πραγματοποιήθηκε από την Ελληνική Ορνιθολογική Εταιρεία ενημερωτική ομιλία με θέμα “ Η προστασία των πουλιών και των βιοτόπων τους” από τον Μαρτίνο Γκαίτλιχ, Υπεύθυνο Θεμάτων Περιβαλλοντικής Πολιτικής και τον Νίκο Τσιόπελα, Κύριο Εκπρόσωπο.
Αναφέρθηκε η σπουδαιότητα του Αιγαιοπελαγίτικου νησιωτικού χώρου ως χώρου αναπαραγωγής του μαυροπετρίτη και λοιπών ειδών της ορνιθοπανίδας.
Οι υγρότοποι, οι οποίοι είναι απαραίτητα ενδιαιτήματα για την επιβίωση ζώων και φυτών, χάνονται 3 φορές πιο γρήγορα από τα δάση και έχει ήδη χαθεί το 35% των υγροτόπων παγκοσμίως. Κύριοι παράγοντες καταστροφής τους είναι η υποβάθμιση και καταστροφή των ενδιαιτημάτων, η αποξήρανση και επέκταση της δόμησης, η ρύπανση, η κλιματική κρίση και η λαθροθηρία.
Στην παρουσίαση που έγινε στην “Αποθήκη” στην Μύρινα Λήμνου, την ΠΦΠΟ εκπροσώπησε η πρόεδρος Άννα Τοσούνογλου. Επίσης, παρευρέθη και το μέλος της Δράσης για την Άγρια Ζωή Άρης Χρηστίδης.
Ακολούθησε συζήτηση για θέματα περιβαλλοντικού ενδιαφέροντος.
![](https://pfpo.gr/wp-content/uploads/2023/07/357762543_591000099847843_4250968962938186364_n-183x300.jpg)
![](https://pfpo.gr/wp-content/uploads/2023/07/358083784_591000089847844_7966192320026338141_n-300x185.jpg)