Μετά από πρόσκληση της διευθύντριας κας Γεσθημανής Μάνιας Κατεβανίδου, η πρόεδρος και η ταμίας του Φιλοζωικού Σωματείου Λήμνου επισκέφθηκαν το Ειδικό Σχολείο Καλλιθέας. Μαζί τους ήταν και δύο από τα φιλοξενούμενα ζώα του Δημοτικού Κυνοκομείου, η Βενετία και ο Κάι.
Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να ακούσουν πως πλησιάζουμε ένα ζώο, τι αποφεύγουμε αλλά και τι χρειάζεται ένα ζώο για να είναι χαρούμενο. Η Βενετία και ο Κάι δέχθηκαν τις λιχουδιές, τις βόλτες και το φρέσκο νερό που τους πρόσφεραν τα παιδιά για να ξεδιψάσουν.
Με τις εκπαιδευτικούς, επισημάνθηκε η μεγάλη ωφέλεια που έχουν τα παιδιά από την αλληλεπίδραση με τα ζώα και οι θεραπευτικές ιδιότητες που προσφέρει αυτή η σχέση αλληλεπίδρασης.
![](https://pfpo.gr/wp-content/uploads/2023/05/347842412_164787289639505_4537598220146189032_n-225x300.jpg)
![](https://pfpo.gr/wp-content/uploads/2023/05/347826131_185661897763042_2779857317927032989_n-225x300.jpg)
![](https://pfpo.gr/wp-content/uploads/2023/05/347611507_760875599012129_5076025531719429443_n-225x300.jpg)
![](https://pfpo.gr/wp-content/uploads/2023/05/347589230_231915826143031_7642688052733628439_n-225x300.jpg)